Folklorní soubor Marýnka Vracov

Působí ve Vracově už od roku 1976. Za tuto dobu zpracoval a předvedl velké množství programů, které spočívají v ukázce zpěvů a tanců našeho regionu. Podstatná část tohoto materiálu pochází z vlastních sběrů v terénu a některé i z vlastní autorské dílny. Soubor se věnuje výhradně autentickému folkloru, komerční stylizace a falešné efekty podle nás odkaz předků spíše poškozují a ovlivňují nežádoucím způsobem.

Vedoucím souboru je Pavel Petržela, který vydal i samostatný zpěvník vlastní písňové tvorby s názvem A já vám povím co nového.

E-mail: .vracov@tiscali.cz">petrzela.vracov@tiscali.cz Tel. 518 628 851


Náhledový obrázek

Zvukové nosiče

Za dobu svého působení vydal soubor Marýnka tři hodinové zvukové nosiče s materiálem našeho regionu, čtvrtá nahrávka je vánočně laděná, protože obsahuje živý záznam vánočního a část vavřineckého koncertu z r.2005.


Náhledový obrázek

Festivaly a pořady

Zúčastnili jsme se mezinárodních festivalů v Polsku, Maďarsku, Španělsku, Francii a Německu, ale i u nás doma – ve Strážnici, Mělníku, Miloticích, Dambořicích, Kyjově a Brně. Každoročně provádíme celovečerní program ve Vracově pro naše spoluobčany. Názvy pořadů jsou dány tématem a písní, jako jsou Ve Vracově na jarmaku, Verbujú, verbujú, Co sa stalo gdysi, Došli zme k vám na koledu, Fašaňku, fašaňku, Štyry koně ve dvoře, Pod Slavkovem pod tú horú…..


Náhledový obrázek

Největší síla souboru

spočívá v ukázkách zvykosloví, neboť Marýnka disponuje muzikou, mužským a ženským sborem, taneční skupinou a sólisty. Velkou výhodou je i schopnost vlastní výroby rekvizit, to je mezi ostatními soubory rarita. Kvalita a zaměření souboru neušla ani pozornosti médií. Máme za sebou několik rozhlasových pořadů, v televizní Folklorice jsme se objevili rovněž. To ale není náš záměr, ale jen důsledek poctivé a trpělivé práce jak sběratelské, autorské, nebo lektorské.


Náhledový obrázek

Vánoční koncerty

Další zvláštní a pravidelnou činností Marýnky jsou vánoční a Vavřinecké koncerty. To je už trochu jiné muzicírování, obsahující lidové chorály, skladby lidového baroka a tradiční kolední zpěvy.

O tyto koncerty je velký zájem a shlédli je diváci v mnoha městech a obcích Moravy.

I v dnešní době lze nacházet lidové skvělé zpěváky a tanečníky s neobyčejnou hudební i pohybovou invencí, která stále obohacuje obrovské kulturní dědictví získané od minulých generací.